STOPAQ wrappingband på broar och infrastruktur
Stopaq erbjuder en effektiv lösning för att skydda stålkonstruktioner på broar och andra typer av infrastruktur mot korrosion. Genom att applicera Stopaq på utsatta ytor, som stålbalkar och förankringspunkter, skapas en tät och skyddande barriär som effektivt motverkar skadliga effekter från fukt och korrosiva miljöer.
Stopaq fungerar genom att applicera en självhäftande och elastisk beläggning på de exponerade ytor där korrosion är ett problem. Beläggningen anpassar sig till ytan och bildar en skyddande barriär som förhindrar fuktinträngning och förseglar mot korrosiva ämnen. Detta minskar risken för korrosionsskador på stålkonstruktioner och förlänger livslängden på infrastrukturen.
TOTALSYSTEM
STOPAQ Wrappingband och Basecoat är korrosionsskyddande material som fäster mycket bra på obehandlat och belagt stål och kan kompletteras med en Outerwrap eller en Topcoat för mekaniskt skydd.
ALLTID SKYDDAD
Utan behov av primers eller komplexa verktyg är våra system enkla och lätta att applicera. Vårt produktsortiment är lämpligt för alla strukturer och serviceförhållanden från -45 till +120 °C / -49 till +248 °F.
Applicera lika lätt som en klistermärke, upplev 100% korrosionskydd
Upptäck Easy-Qote, en innovativ lösning som strävar efter att revolutionera rostskydd samtidigt som miljön prioriteras. Med en enkel och hållbar design erbjuder Easy-Qote långvarigt skydd för dina tillgångar på ett kostnadseffektivt sätt.
Några av fördelarna med Easy-qote:
- Reparation av självhäftande beläggningar
- Minsta möjliga ytförberedelse
- Kloridbeständig ytbeläggning
- VOC-fri
- Oskadlig för applikatörer och miljön
- 30 års livslängd
Ladda ner vår broschyr för att ta del av mer information om varför Easy-qote förändrar vardagen.
STOPAQ ® produkter
Vill du veta mer om våra produkter, eller komma i kontakt angående ett projekt?
Kontakta oss via formuläret, så hör vi av oss så fort så möjligt.